Jak si vybrat tu správnou běžeckou obuv?
Tak na to neexistuje jednoduchá odpověď. Kéž by to bylo tak jednoduché. Prostě přijít do obchodu, zavřít oči ukázat prstem, zaplatit a jít😊 Udělat se to dá, ale výsledek nemusí splnit naše očekávání.
Tento článek není reklama na žádnou konkrétní značku, ani nechce propagovat určitý druh obuvi. Cílem článku je zamyslet se nad tím, co vlastně chceme a jak si správně vybrat.
Na začátku cesty k těm pravým botičkám si musí každý běžec položit pár otázek.
Myslím to s běháním fakt vážně a budu se mu věnovat několikrát týdně?
Pokud ano, tak se vyplatí investovat více peněz za kvalitní běžeckou obuv. Musíme počítat s tím že i běžecká obuv má svoje limity, není na pořád. Čím více běháme tak se obuv opotřebovává a blíží se jejímu konci, to ale není důvod přestat běhat. Musíme si uvědomit, že je to jediné vybavení, které k běhu potřebujeme, tak proč na něm šetřit. Pokud mám v plánu běhat méně, třeba jednou za týden 5 km, tak mi mé první boty vydrží prostě déle.
Tip: když už mají některé oblíbené boty běžeckou kariéru za sebou a nechci se s nimi ještě rozloučit, tak je mohu ještě využít na zahradu, chůze okolo domu nebo procházky s dítětem.
Budu běhat převážně po asfaltu? Nebo zamířím spíše do lesa, do hor? Chystám se točit kolečka v městském parku nebo chci zbíhat kamenité Beskydy? Chci se věnovat atletice na ovále nebo zkusit boso-běh?
V případě že máte u domu krásný městský park či atletický ovál, tak je jasné že do něj budete chodit běhat, když ne pravidelně, tak alespoň někdy (např. když nebude čas jet do hor). V tomto případě bych volila obuv na asfalt s takovým středním tlumením. V případě, že trpíte nadváhou a rádi byste začali s během, tak je třeba zvolit obuv odtlumenou více. Není nutné si zničit klouby hned na začátku, že?
Pravdou je, že i horský běžec si jde občas zaběhat do parku nebo někam do města a do botníku sáhne samozřejmě pro boty na asfalt. Nebude si přeci ničit svoje horské miláčky.
Krosové botky mají menší tlumení (skoro žádné) a na podrážce jsou špuntíky, které mají za úkol držet botu v klouzavém terénu, které horské běhy často nabízí. Jasně že mohu běžet v horách i v botách na asfalt, ale pokud se už vydám do terénu, tak není lepšího pocitu než to, že boty drží a mohu si užít terénní běh bez klouzání.
V otázkách je zmíněn i boso-běh neboli minimalistické boty. To je velká kapitola. Můžete se samozřejmě zaměřit i na obuv s minimálním tlumením a podporou klenby. Dá se říci, že je to nejzdravější běhání, ale pouze pro zdravé nohy, tělo bez nadbytečných kilogramů a zdravou mysl. Na internetu se dá najít mnoho článků na toto téma a doporučuji je prostudovat, než se rozhodnete pro tento druh obuvi. Kdysi jsem to vnímala jako fenomén dnešní doby, kdy mi lidé, kteří běhali v minimalistické obuvi připadali, že se chtějí akorát předvádět. Není však nic špatného na tom si vyzkoušet i běh v těchto botách.
Tip: u jednoho páru bot určitě nezůstanete. Pokud se budete věnovat běhu aktivně, tak se váš botník pomalu naplní botičkami jak na asfalt, tak do hor. My lidé jsme zvídaví a chceme přeci zkusit vše, a nejen běhat do kola v parku mezi bruslaři.
Jakou zvolit velikost běžecké boty?
Stejně důležitá otázka, jako ty předešlé. Určitě volte velikost větší. Je to má rada z vlastní zkušenosti. Při běhu z kopce dolů v jakémkoliv terénu naráží palce na čumák boty a nehty u nohou pak dost bolí, případně za nějakou dobu prostě odpadnou. Každý prodejce bot vám doporučí zakoupit botu minimálně o půl čísla větší.
Tip: chybami se člověk učí a pokud si přeci jen koupíte nevhodné boty, tak věřte, že napodruhé to již neuděláte.
Jaký druh obuvi zvolit na Příborský běh?
Příborský běh je městský běh, ale typická městská trasa to není. Čeká nás však převážné pevný povrch a sníh snad v říjnu už/ještě nebude😊 Určitě doporučuji boty na asfalt. Uklouznutí na mokré dlažbě hrozí vždy, musíte být obezřetní. Obujte si boty, které jsou vám pohodlné, které už znáte a se kterými již máte něco naběháno.
Běh však není jen o kvalitních botách, ale to zase až příště….
Napsala: Lucka za Příborský běh